For Sport/Classification Coach of the Year Applications - Go to our Online Application for 2014-2015 Coach of the Year Award

 

Coaches of the Year by Sport and Classification

 

2013-2014 WINNERS

Baseball
6A  Stan Manley, Sheldon HS
5A  Jon Strohmaier, Sherwood HS
4A  Tim Cleland, Henley HS
3A  Erik Hoberg, Pleasant Hill HS
2A/1A  Brian Delaney, Grant Union HS

Basketball, Boys
6A  Eric Viuhkola, West Linn HS
5A  Pat Strickland, Jefferson HS
4A  Blake Ecker, Philomath HS
3A  Joel Sobotka, Valley Catholic HS
2A  Jake McElliott, Irrigon HS
1A  Aaron McKinney, Columbia Christian HS

Basketball, Girls
6A  Kurt Guelsdorf, Oregon City HS
5A  Paul Brothers, Willamette HS
4A  Josh Grotting, Sutherlin HS
3A  Jason Johnson, Vale HS
2A  Kyle Tower, Regis HS
1A  Teresa Humphrey, Condon/Wheeler HS

Cross Country, Boys
6A  Dave Frank, Central Catholic HS
5A  Carol McLatchie, Summit HS
4A  Tyrone Stammers, La Salle Prep
3A/2A/1A  Tommy Manning, Valley Catholic HS 

Cross Country, Girls
6A  Dan Neeway, Sunset HS
5A  Carol McLatchie, Summit HS
4A  Sheron Farner, Molalla HS
3A/2A/1A  Scott Brazil, Cove HS, Steve Sheehy, Union HS 

Football
6A  Steve Pyne, Central Catholic HS
5A  Randy Nyquist, West Albany HS
4A  Andy Codding, Ridgeview HS
3A  Jon Gettman, Cascade Christian HS
2A  Jason Miller, Grant Union HS
1A  Lee Lowe, Imbler HS 

Golf, Boys
6A  Jason Owens, Lake Oswego HS
5A  Dennis Rector, West Albany HS
4A  Nick Lisac, La Salle Prep
3A/2A/1A  Ryan Allred, St. Mary’s School

Golf, Girls
6A  Todd O’Neal, Sheldon HS
5A  Jerry Hackenbruck, Summit HS
4A/3A/2A/1A  JD Clarizio, Molalla HS 

Soccer, Boys
6A  Chris Thurley, Jesuit HS 
5
A  Ron Kidder, Summit HS
4A  Rob Jensen, Sisters HS
3A/2A/1A  Justin Kerr, Oregon Episcopal 

Soccer, Girls
6A  Kale Dwight, Tualatin HS
5A  Jamie Brock, Summit HS
4A  Nicholas Heffernan, Scappoose HS
3A/2A/1A  Kayla Crandall, Valley Catholic HS 

Softball
6A  Michael Mayben, North Medford HS
5A  Kellie Wilkerson, Sandy HS
A  Jenny Compton, Banks HS
A  Cary Gray, Rainier HS
2A/1A  Paul Phillips, Union HS 

Swimming, Boys

6A  Adam Farber, Sunset HS
5A  Amy Halligan, Summit HS
4A/3A/2A/1A  Tyson Pilling, Cottage Grove HS 

Swimming, Girls
6A  Sarah Holman, Century HS
5A  Amy Halligan, Summit HS
4A/3A/2A/1A  John Cooper, St. Mary’s School 

Tennis, Boys
6A  Jeff Wood, Jesuit HS
5A  Chris Herb, Crescent Valley HS, Court Broughton, Marist HS
4A/3A/2A/1A  Maureen Harwood, Oregon Episcopal HS 

Tennis, Girls
6A  Sue Basham, Lincoln HS
5A  Gail Patton, Ashland HS
4A/3A/2A/1A  Colleen Davis, Oregon Episcopal HS 

Track & Field, Boys
6A  Tom Rothenberger, Jesuit HS
5A  Dave Turnbull, Summit HS
4A  Chris Johnson, Siuslaw HS
3A  Chris George, Cascade Christian HS
2A  Mike Day, Central Linn HS
1A  Steve Hills, Southwest Christian HS

Track & Field, Girls
6A  Ken James, Lakeridge HS
5A  Dave Turnbull, Summit HS
4A  Joan Kintz, Gladstone HS
3A  Don Wayne, Vale HS
2A  Andrew Jannsen, Portland Christian HS
1A  Larry Conaway, Condon/Wheeler HS, Scott Brazil, Cove HS  

Volleyball
6A  Wendy Stammer, Lakeridge HS
5A  Kelli Backer, West Albany HS
4A  Rosie Honl, Crook County HS
3A  Kim McLain, Santiam Christian HS
2A  Ron Dunn, Days Creek HS
1A  Jennifer Teeter, Imbler HS 

Wrestling
6A  Steve Lander, Roseburg HS
5A  Michael Cox, Lebanon HS
4A  Jake Huffman, Crook County HS
3A  Jeff Freeman, Glide HS
2A/1A  JD Alley, Culver HS
 

2013-2014 YEARS OF SERVICE HONOREES

This information is derived from the membership application our members fill out each year.  If a name does not appear here, and you feel it should, or the name is misspelled, please email melissa@oregoncoach.org.

         

25 YOS
TOM AMES
JOHN BAKER
JUDY BARR
TONY BUSH
BRIAN CURRIER
MIKE DEVENNEY
JIM DOCHERTY
MARY DODSON
CRAIG ELLINGSON
DAVID HARLEY
JIM HILL
STEVE HODGES
KIM HORN
SCOTT KELLAR
CHRIS LEE
ROD LOSIER
ROBERT MEDLEY
MALCOLM MUNSON
MICHAEL MURRAY
MATT NIEBERGALL
FRANK READY
P. RON ROMANICK
SCOTT ROSS
STEVE ROTH
PHIL SALADEN
LISA SERAFIN
DARREN SHRYOCK
MIKE SIMONS
JIM SMITH
STUB TRAVIS
DAVE TURNBULL
DAVE WADDINGTON
JAY WALDRON
STEVE WALMER
RICK WARD
CASEY WEBSTER
HD WEDDEL
RUSS WEDDLE
   
   
   
   
30 YOS
SCOTT AKER
DANIEL BARENDSE
JOHN BECK
JIM BOYLE
PAUL BROTHERS
RUSTY CLEMONS
CORKY CORWIN
JEFF DAVIS
TIM DUVALL
JOSEPH FULTON
DEL  GERBER
KARY HADDEN
CHARLIE HALL
JOHN HAMILTON
TONY KOONTZ
GARY KUEHL
CRAIG LANNOM
TIM MASSEY
DENNIS MELCHER
STEVE NORRIS
DAVE NUSS
WENDELL OTTO
KEVIN PURNELL
BRUCE REECE
JOHN ROBINSON
TIM SAM
TONY SMITH
BILL SMITH
TOM SNOOK
BILLY SNOW
RALPH STEINBACK
JERRY SUTTON
DON WILLIS
LENNIE WOLFE
   
   
   
   
   
   
   
   
35 YOS
DONALD DIXON
SUSAN FLESKES
DAN HENDERSON
DAVID HOOD
ERIC LIDER
DARRELL MEHL
GARY MEININGER
URSAL MILLER
DAVID PLOTTS
TERRY PROUSE
RICHARD RIER
CARL SARGENT
PAT SCOTT
GARY SMITH
TERREL SMITH
TOM STEIN
GLENN TAMASHIRO
CRAIG WALKER
CHARLES WEST
MIKE WILSON
   
   
   
   
   
   
   
   
40 YOS
DAN ACKER
DON FISHER
WALLY HAMER
SAMMY IBARRA
BARRY KELLOW
GENE MANLEY
CALVIN MCKINNIS
TOM MILLBROOKE
RON MOLONY
STEVE THOMPSON
RON TOWNSEND
KRIS VAN HATCHER
RUDY VENDRELL
PAUL WATERSTREET
   
45 YOS
MICHAEL BOBER
CRAIG HASTIN
DAVE LEE
JIM MCLATCHIE
GENE MILLS
MIKE MITCHELL
RON NEHER
CRAIG ROTHENBERGER
   
   
   
   
   
   
   
50 YOS
N. TERRY CALHOUN
ROYCE MCDANIEL
   
   
   
55 YOS
   
   
   
   
   
60 YOS
ROD HARMAN
   
   
   
   

OTHER AWARDS

 

National Federation of High School Coaches

NATIONAL COACHES OF THE YEAR 2013-2014


The following coaches were selected as the

National Federation of High School Coaches as

Section 8 Coaches of the Year: 

 

John Elder, Nestucca HS
John Arntson, Clackamas HS
Tony Olliff, Dallas HS

Ron Hebert, Oakridge HS
Mark Tichenor, Summit HS
Craig Lannom, Junction City HS

Kim McLain, Santiam Christian HS
Ronda McKenzie, Westview HS

Michael Bojorquez, St. Mary's Academy

Debra Mandeville, Wilsonville HS

 

 NFHS Oregon State Coaches of the Year
Greg Lawrence, Sherwood HS
Gene Potter, Jesuit HS
Steve Hirons, Churchill HS
Ron Johnson, Sam Barlow HS
Ken James, Lakeridge HS

 

 

OTHER AWARDS PRESENTED AT THE 2014 OACA AWARDS BANQUET

 

DAVE JOHNSON CONTRIBUTOR AWARD - John Beck, Crater HS; Pat Coons, Westview HS

 

MEDIA AWARD - John Gunther, The World - Coos Bay; Tim Trower, Medford Mail Tribune

 

OFFICIAL OF THE YEAR AWARD - Milo Mesket, Metro West Wrestling; Julie Pacarro-Stout, Greater Portland Volleyball

 

OAOA COACH OF THE YEAR AWARD - Jim Stultz, Clackamas HS

 

ASSISTANT COACH OF THE YEAR - Kristy Struck, Crook County HS; Damien Ramirez, West Salem HS

 

OACA COMMUNITY SERVICE AWARD - Greg Mulkey, Marshfield HS

 

MARV HEATER DISTINGUISHED SERVICE AWARD - Bill Bowers, OADA

 

                   2014 SCHOLARSHIP WINNERS

Gabrielle Alley, Culver HS                        David Bellamy, Sheldon HS

Whitney Anderson, Willamina HS           Keegan Lawrence, Sherwood HS

Malia Mills, Imbler HS                               Colton Magill, Central HS

Jacey Teeter, Imbler HS                             Garrett Stauffer, Sam Barlow HS

 

 

Applications for Assistant Coach of the Year, Jr./Mid High Coach of the Year, or Member of the Media, please write:
   1. Name of your nominee,
   2. The award you're nominating for,
   3. Their school or organization,
   4. A brief paragraph explaining why you think this individual should receive
the award, and
   5. Your name and school.


Please send your nominations to the OACA office at:
222 First Avenue West, Suite 220, Albany, OR 97321 or email  oacarob@gmail.com  
Applications are due April 1, 2015.

 
Home Contact Info Member Info Fundraising Clinics/Education Awards Coaching Jobs Newsletter All-Star Games Sponsors Other Websites Scholarships